18 marca 2023 roku w Warszawie, w wieżowcu Rondo1, odbyła się jedenasta edycja Biegu Na Szczyt. Poza ogromem pozytywnych, sportowych emocji, wydarzenie miało charakter charytatywny. Uczestnicy biegu od lat wspomagają podopiecznych SOS Wioski Dziecięcej w Kraśniku. By wesprzeć ten cel organizatorzy wydarzenia powiększyli limit uczestników o dodatkowe 100 osób, dzięki czemu w Rondo 1 pojawiła się rekordowa liczba biegaczy i biegaczek, a byli wśród nich zarówno amatorzy biegania, jak i aktualni liderzy światowego rankingu i największe nazwiska towerrunningu ostatnich lat, na czele z reprezentantem Malezji Wai Ching Soh.

Bieg na szczyt ukończyło 537 zawodników. Do pokonania każdy z nich miał 836 schodów - 38 pięter, co stanowiło 142 metry w pionie.

Znakomity wynik w swojej kategorii osiągnęła kdt. Dominika Ostrowska, która z czasem 5:39,38 zajęła 2 miejsce w kategorii kobiet i 47 w kategorii open.

Równie dobry rezultat osiągnął kdt. Kamil Fil z czasem 4:43,44 zajmując 5 miejsce w kategorii mężczyzn oraz open.

Zawody ukończył również absolwent i wielokrotny reprezentant naszej Szkoły, pełniący obecnie służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 KM PSP w Krakowie mł. asp. Mateusz Pączek. Z czasem 4:53,48 zajął 10 miejsce w kategorii mężczyzn oraz open.

Ta edycja zawodów odbyła się bez kategorii strażaków, jak to miało miejsce w latach ubiegłych. Warunkiem uczestniczenia w biegu w umundurowaniu specjalnym, ze sprzętem ochrony układu oddechowego, był start w rotach (parach). Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie wraz ze Szkołą Aspirantów PSP w Krakowie połączyły siły, czego rezultatem był start w biegu mł. ogn. Marty Patyk oraz asp. Krzysztofa Nosala.

Udział w zawodach był doskonałą formą treningu i sprawdzenia formy przed kwietniowymi, współorganizowanych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, Mistrzostwami Polski Strażaków w biegu po schodach.

Opracowanie: asp. K. Nosal

Zdjęcia: prywatne archiwum uczestników zawodów.