Przez wiele lat w szkolnym planie pracy 21 marca oznaczony był jako „Dzień Kadeta”. Ta zwyczajowa nazwa pozostawała jednak w konflikcie z oficjalnym świętem słuchaczy szkół zapewniających podstawowe wyszkolenie militarne i tytuł technik pożarnictwa, który przypada na 21 maja, a jest dniem ustanowionym przez marszałka Józefa Piłsudskiego na pamiątkę rozpoczęcia walk na górze św. Anny.
Tak czy inaczej pierwszy dzień kalendarzowej wiosny 2023 roku był dla nas tzw. dniem do dyspozycji komendanta, w którym nie odbywały się zajęcia dydaktyczne dla słuchaczy obu turnusów kształcenia dziennego. Jest to pewnego rodzaju wyjście naprzeciw oczekiwań, przyzwyczajonych do „dnia wagarowicza” uczniów, który mógłby zamienić się w kilka lub kilkanaście dni zakazu opuszczania miejsca zakwaterowania – nazywanego także kontrolowanym pobytem w Szkole – czyli brak wszelkiego rodzaju przepustek i urlopów.
W czasie porannej zbiórki kadeci przejęli z rąk kierownictwa Szkoły insygnia władzy, które symbolizowały drewniane klucze. Tymczasowym komendantem został kdt Damian Gaweł, który obiecał, że będzie dobrym gospodarzem.
Krótkie spotkanie w gabinecie komendanta poprzedziło serię bardzo ciekawych wydarzeń. Największym zainteresowaniem, także ze strony kadry, cieszyła się projekcja humorystycznego, pełnego lotnego, a zachowanego w dobrym smaku, żartu sytuacyjnego, który nawiązywał oczywiście ściśle do „naszego podwórka”.
Smaczne były też jedzone na czas pączki, które dodały sił tym, którzy mierzyli się z pobiciem rekordu lub konkurentów w wyciskaniu sztangi leżąc. Wśród konkursowych konkurencji znalazły się także te bardziej branżowe, jak: rzut gumiakiem, zmiana łańcucha w pilarce i sprawianie linii ssawnej na czas, przeciąganie strażackiego węża, rozgrywki w siatkówkę 2 na 2, oraz elementy e-sportu dla miłośników gry FIFA 23.
Pomimo braku dobrej pogody wszystkim uczestnikom dopisały humory, a dystans do codzienności pozwolił na chwilę oderwania od zeszytów, książek, sal lekcyjnych i laboratoriów, niestety nie był czasem wolnym od wart i służb, w tym tych najważniejszych – w obsadzie punktu alarmowego i samochodów ratowniczo-gaśniczych będących w dyspozycji Szkolnej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej.
Dzień zakończył się wręczeniem dyplomów i zwrotem kluczy, pomimo tego, że jest już za nami, z pewnością na długi czas pozostanie dla nas miłym, wywołującym uśmiech, wspomnieniem.
Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk
Zdjęcia: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk oraz archiwum prywatne kadry i kadetów