Dzięki uprzejmości firmy SUPO-Cerber, 16 marca 2023 roku, kadra Szkoły miała okazję uczestniczyć w testach gaszenia mgłą wodną niskociśnieniową ogniw litowo-jonowych. Zajęcia odbyły się w Ośrodku Badawczo-Szkoleniowym Techniki Przeciwpożarowej w m. Szczyrzyc. Prowadzone przez panią Natalię Kraus-Namroży - doktorantkę Politechniki Łódzkiej i jednocześnie projektantkę instalacji gaśniczych - prace badawcze, mają na celu określenie najskuteczniejszego sposobu zabezpieczania miejsc, urządzeń i innego rodzaju produktów korzystających z zasilania elektrycznego. Dotyczy to zarówno ochrony magazynów energii, jak i gaszenia przy pomocy mgły wodnej niskociśnieniowej pożarów pojazdów mechanicznych z napędem elektrycznym albo hybrydowym.

Z punktu widzenia służby w ochronie przeciwpożarowej, niezwykle ciekawym i istotnym elementem

procesu badawczego jest podjęcie prób oceny wpływu mgły wodnej na ilość i rodzaj zanieczyszczeń odkładających się na ubraniach specjalnych strażaków biorących udział w gaszeniu ogniw litowo-jonowych. W swojej dysertacji problem ten zgłębia pani Ewelina Szmytke - rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, doktorantka Politechniki Łódzkiej.

Zajęcia poprzedzone były bardzo wartościową prezentacją pana Kurta Vollmachera – strażaka z Belgii, pasjonata pożarnictwa i pioniera rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa działań podczas zdarzeń z pojazdami alternatywnymi.

Ze wstępnych wniosków wynika, że mgła wodna niskociśnieniowa wykazuje skuteczność przy gaszeniu ogniw litowo-jonowych. Należy jednak podkreślić, iż badania są prowadzone w małej skali – co oznacza zgrupowanie jednocześnie do 20 ogniw, natomiast w obecnie stosowanych pojazdach elektrycznych znajduje się ich nawet do 7000, co obrazuje skalę i konieczność dalszych prac nad rozwiązaniem coraz częściej spotykanego w praktyce ratowniczej problemu.

Dla kadry dydaktycznej SA PSP udział w zajęciach był niezwykle cennym doświadczeniem, doskonale obrazującym kolejne zagrożenia wynikające z rozwoju technologicznego, z którymi trzeba się mierzyć podczas działań ratowniczych.

 

 

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Nowak

Zdjęcia: mł.ogn. Łukasz Gwiazdonik