W dniach 4 - 5 kwietnia 2023 roku na poligonie Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Nowym Dworze Mazowieckim odbyły się ćwiczenia Komponentu Medycznego Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie wraz z Komponentem Mobilnej Grupy Zabezpieczenia Medycznego Lotniczego Pogotowania Ratunkowego.

Ich głównym celem była weryfikacja i walidacja wypracowanych w czasie poprzednich spotkań zasad i standardów jak najszybszego i skutecznego działania ratowniczego we wzajemnej współpracy i współdziałania. Tym razem w oparciu o scenariusz mający na celu pełnoskalowe zaopatrzenie poszkodowanych w wyniku katastrofy budowlanej pacjentów i osób poszkodowanych.
Założenie obejmowało wszystkie istotne kwestie: przyjęcie i przekazanie zgłoszenia, zabezpieczenie miejsca działań ratowniczych, przeprowadzenie wstępnego triage, organizację transportu oraz działania poszukiwawczo-ratownicze z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, taktyki i psów ratowniczych.

Zgrywające ćwiczenia pozwoliły wskazać słabe i silne strony dotychczasowych rozwiązań dotyczących współpracy komponentów medycznych będących w dyspozycji Państwowej Straży Pożarnej – w tym przypadku Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie oraz wydzielonych sił i środków Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Postępowanie na różnym poziomie zaawansowania i poziomu specjalistycznego (kierunkowego) wykształcenia prowadzone w oparciu o międzynarodowe i krajowe standardy, wytyczne, procedury i zasady pozwalają mówić jednym językiem, gestem i symbolem, co szczególnie wyraźnie widoczne jest w prowadzeniu wstępnej (pierwotne) i wtórnej segregacji medycznej. Posługiwanie się w wyznaczaniu priorytetów leczniczo-transportowych kolorowych kodów, także i tym razem pozwoliło na wyłonienie najciężej rannych i potrzebujących natychmiastowej ewakuacji osób, co przełożyło się na konieczność organizacji właściwego pod względem czasu dotarcia i specjalizacji ośrodka medycznego transportu.

Oprócz symulowanego założenia przeprowadzone zostąły warsztaty dotyczące podejmowania interwencji krytycznych na miejscu zdarzenia oraz segregacji osób poszkodowanych.

W działaniach ratowniczych, obejmujących: triage, koordynację oraz samodzielne zabezpieczenie strażackiej części komponentu, uczestniczyli nasi funkcjonariusze oraz kadeci będący zarówno ratownikami medycznymi, jak i legitymujący się jedynie tytułem ratownika (uprawnienia nadawane na 3 lata po szkoleniu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy). Nasza praca została wsparta przez 3 osobową obsadę Mobilnej Izby Przyjęć na co dzień stacjonującej w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej PSP w Krakowie.

Do działań zadysponowane zostały również:
- zastęp ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie,
- Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego OSP Legionowo z 2 psami ratowniczymi

Ćwiczenia zrealizowano przy udziale wykładowców i studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy odpowiedzialni byli za przygotowanie pozoracji oraz moderownie w trakcie przebiegu ćwiczenia. Za realizm należą się słowa uznania.

W każdym tego typu przedsięwzięciu, prócz realizacji założonych celów, są tak zwane wartości dodane. Tym razem za taką z pewnością uznać można bezpośrednie zaangażowanie w medyczne działania ratownicze na poziomie medycznych czynności ratunkowych dowódcy naszej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej st.kpt. Michała Gąski. Takie postępowanie pozwala nie tylko na budowanie i utrzymywanie autorytetu wśród współpracowników i uczniów, ciągły kontakt z posiadanym zawodem ratownika medycznego, ale także rozpoznanie „od podszewki” potrzeb i problemów z jaki borykają się zarówno organizatorzy, jak i bezpośredni wykonawcy działań ratowniczych i ratunkowych.

 

 

Opracowanie: st.kpt. Michał Gąska / mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk
Zdjęcia: Archiwum prywatne uczestników ćwiczeń