18 kwietnia 1983 roku po raz pierwszy obchodzono Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.

Chociaż w natłoku informacyjnego szumu 40 lecie tego święta unika uwadze mediów, my – mając w swych strukturach unikatowy na skalę kraju i Europy wydział – Centrum Szkolenia Ochrony Ludności i Dóbr Kultury – nie mogliśmy zignorować tego wydarzenia. Z tej okazji, naczelnik wspomnianego wydziału, st.kpt. dr Artur Luzar przygotował webinarium, w czasie którego podzielił się z audytorium swoją wiedzą i przemyśleniami w temacie: „Ochrona dóbr kultury w działaniach ratowniczych”.

Niestety materialnej spuściźnie naszych przodków zagrażają nie tylko pożary, siły i zdarzenia nazywane przez strażaków miejscowymi zagrożeniami (powodzie, katastrofy budowlane, wypadki itp.) ale także intencjonalne działanie człowieka, który niwecząc świadków historii pragnie zniweczyć część tożsamości jakiejś grupy. Z żalem i oburzeniem tego typu zamierzone, bezsensowne i karygodne zachowania obserwujemy niemalże każdego dnia śledząc rozwój sytuacji na froncie toczącego się w Ukrainie konfliktu zbrojnego.

Bez względu na przyczynę zagrożenia dla materialnego dziedzictwa, zabytków, czy muzealiów, istotnym jest właściwe podejście do zagadnień dotyczących organizacji i przebiegu działań ratowniczych wobec tego typu obiektów przez ich właścicieli, administratorów, użytkowników, pracowników ochrony osób i mienia, a także członków i organizatorów wszelakich systemów ratowniczych - z Państwową Strażą Pożarną na czele. Stopnień trudności ewakuacji – często mających ogromne rozmiary, wagę i wartość – przedmiotów wymaga nie tylko opracowania sposobu nadawania odpowiednich priorytetów ewakuacyjno-transportowych, wskazania sposobu ich podjęcia, przemieszczania i optymalnych warunków przechowywania, ale także wysokiego poziomu świadomości odpowiedzialności ciążącej na każdym z ogniw ratowniczego działania.

Mamy nadzieję, że doświadczenia i wnioski płynące między innymi z pożaru paryskiej Katedry Notre-Dame oraz militarnych działań za naszą wschodnią granicą pozwolą na nowo podjąć temat stosownego zabezpieczenia tego co stanowi część naszej historii, kultur, naszej narodowej tożsamości, bo jak głosi umieszczony na jednaj ze ścian Muzeum obóz koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau cytat : "Kto Nie Pamięta Historii Skazany Jest Na Jej Ponowne Przeżycie" (George Santayana).

Korzystając z okazji zapraszamy do śledzenia inicjatywy i wydarzeń organizowanych przez Szkołę Aspirantów PSP w Krakowie różnego rodzaju inicjatywy, szkoleń, konferencji, sympozjów i innych wydarzeń o popularno-naukowym charakterze, a także do sięgania po lekturę (dostępnego także online) naszego periodyku „Ochrona ludności i dziedzictwa kulturowego” - LINK.

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk

Grafika: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk