W dniach 18-19 kwietnia 2023 roku w Szkole odbyły się zajęcia warsztatowe z zakresu obsługi systemów sygnalizacji pożarowej oraz dźwiękowych systemów ostrzegawczych.

Pierwszy dzień poświęcony był systemom sygnalizacji pożarowej (SSP), a rozpoczął się od prelekcji dotyczącej nowoczesnych rozwiązań technicznych w zakresie detekcji pożaru. Następnie przeprowadzono część praktyczną, gdzie uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się z podstawami obsługi central sygnalizacji pożarowej marki ESSER, w zakresie stanów dozorowania, alarmu pożarowego, testowania, blokowania czy uszkodzenia. Przeprowadzono również ćwiczenie projektowe dotyczące doboru elementów detekcyjnych w zależności od przewidywanego rozwoju pożaru czy charakterystyki pomieszczenia. Wprawdzie zagadnienia projektowania systemów nie leżą stricte w kompetencjach strażaków, aczkolwiek ich znajomość pozwala na sprawniejsze działania, czy to jednostek ratowniczo-gaśniczych, czy też podczas czynności kontrolno-rozpoznawczych w obliczu lawinowo rosnącej liczby fałszywych alarmów z instalacji wykrywania. To strażacy będący „na pierwszej linii”, stąd mogą w ramach prewencji społecznej uświadamiać zarządców, użytkowników obiektów o zasadach prawidłowej eksploatacji systemów, aby dochodziło do jak najmniejszej liczby fałszywych wezwań, które są bardzo niekorzystnym zjawiskiem. Statystyki KG PSP za 2022 rok wskazują, że na terenie kraju stwierdzono 19 486 alarmów fałszywych z instalacji wykrywania, przy czym tylko na terenie Krakowa było ich 1309. Z powyższych danych wynika, że średnio ponad 3,5 raza na dobę strażacy w Krakowie są wzywani do alarmu nie wynikającego z powstania zagrożenia! Niestety kolejny raz okazuje się, że najsłabszym elementem złożonego systemu jest człowiek. Przyczyną fałszywych alarmów najczęściej jest niewłaściwa eksploatacja systemu lub skutki błędów popełnionych na etapie projektowania, doboru lub rozmieszczenia elementów systemu, w tym detekcji.

Drugi dzień poświęcony był dźwiękowym systemom ostrzegawczym (DSO) – systemom mającym ogromny wpływ na bezpieczną ewakuację z obiektów, w których jednoczasowo może przebywać duża liczba osób. Przeprowadzone zostały zajęcia teoretyczne, obejmujące m. in. zagadnienia związane z akustyką, w tym tzw. współczynnikiem STI (wskaźnik zrozumiałości mowy), wymogami dot. instalacji DSO, a także przeprowadzaniem symulacji akustycznych w obiektach. W części praktycznej uczestnicy obsługiwali panele systemu DSO w zakresie nadawania komunikatów – zarówno tych automatycznych, zapisanych w pamięci urządzenia, jak i wygłaszanych „na żywo” – przy użyciu tzw. mikrofonu strażaka. Zaprezentowano również sposób prowadzenia pomiarów STI podczas rzeczywistych prób odbiorowych instalacji DSO w obiektach.

Udział w warsztatach wzięli kadeci kompanii II, których program zajęć na IV semestrze obejmuje wiele zagadnień związanych z profilaktyką, bezpieczeństwem pożarowym budynków i technicznymi systemami zabezpieczeń. Ponadto swoje umiejętności miała okazję udoskonalić kadra Szkoły – zarówno z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, jak i ta prowadząca zajęcia z bloku przedmiotów profilaktycznych. O wadze zagadnień poruszanych w trakcie warsztatów, wysokiej ich wartości merytorycznej i dydaktycznej, świadczy również udział w charakterze uczestników przedstawicieli Wydziału Przeciwdziałania Zagrożeniom KW PSP, jak i Wydziału Kontrolno – Rozpoznawczego KM PSP w Krakowie.

Odbiór zajęć przez uczestników był bardzo pozytywny, między innymi z uwagi na wysoki poziom wiedzy oraz długoletnią praktykę osób prowadzących, którymi byli przedstawiciele firmy Honeywell - Fire and PA/VA Solutions, którym serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i ogromne zaangażowanie.

 

 

Opracowanie: mł.bryg. Piotr Nowak

Zdjęcia: mł.bryg. P. Nowak, mł.bryg. P. Sowizdraniuk, st.kpt. M. Kuczera