24 kwietnia 2023 roku, ośmiu kadetów i dwóch opiekunów, w ramach działającego przy zespole Taktyki Zwalczania Pożarów koła zainteresowań, a dzięki zgodzie i niezwykłej życzliwości kierownictwa i kadry Centrum Symulacji Medycznej Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, miało okazję poznania części tajników nowoczesnej i wysoko zaawansowanej technologicznie pracowni dydaktycznej. W jej murach kształceni są studenci zawodów medycznych, którzy w pracownikach pośredniej i wysokiej wierności mogą pod nadzorem, ale bez bezpośredniej obecności osób prowadzących scenariusze, zdobywać i doskonalić swoją wiedzę i umiejętności. Do dyspozycji przyszłych pielęgniarek i ratowników medycznych są nie tylko imitujące niemalże każdą czynność życiową fantomy, profesjonalnie wyposażone sale szpitalne i ambulatoryjne, ale także pełnowymiarowy i wyposażony na poziomie podstawowego zespołu ratownictwa medycznego ambulans sanitarny.
Zwiedzenie pomieszczeń Centrum, obserwacja prowadzonych zza weneckich luster scenariuszy ratunkowych, rozmowy ze studentami pozwoliły zrozumieć, jak szeroki wachlarz umiejętności kryje się za skrótem MCR (medyczne czynności ratunkowe), jak wielka odpowiedzialność spoczywa na pracownikach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, a także zobaczenia, jak zaledwie w czasie kilkunastu lat wzrosły oczekiwania i skala trudności, przed którymi stają współcześni ratownicy i samodzielni pracownicy systemu opieki zdrowotnej. Wystarczy przypomnieć, że jeszcze niecałe 20 lat temu, gdy do najcięższych stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego dysponowane były czteroosobowe zespoły reanimacyjne, a w każdym z nich był doświadczony lekarz. Dzisiaj do każdego zdarzenia kierowane są zazwyczaj dwuosobowe zespoły podstawowe, które bez względu na przyczynę wezwania muszą polegać na swoich kompetencjach, sprzęcie i umiejętnościach.
Jednym z najciekawszych momentów wizyty w Nowym Sączu była możliwość spotkania i rozmowy z naszym funkcjonariuszem – st.bryg. dr n.med. Mariuszem Chomoncikiem, który kilka tygodni temu był członkiem ciężkiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej udzielającej pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji. To między innymi dzięki jego heroizmowi, determinacji i odwadze ratownikom z polskiej grupy udało się uratować 12 osób.
Opracowanie: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk
Zdjęcia: mł.bryg. Piotr Sowizdraniuk