Wraz z wzrostem poziomu wiedzy, umiejętności i zdobytego doświadczenia zawodowego wzrasta stopień trudności realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu ćwiczeń. Jedne z ostatnich zajęć praktycznych z taktyki zwalczania pożarów dotyczyły gaszenia pożaru lasu w porze nocnej.
Dzięki doskonałej współpracy z Lasami Państwowymi, kolejny raz ( w dniach 9-11 maja 2023 roku), mogliśmy przeprowadzić je na obszarze puszczy w Niepołomicach. Wykorzystanie jej naturalnych walorów i nowych elementów pozoracji pozwoliło uzyskać niezwykle realistyczne warunki działania. W ich trakcie, prócz głównego celu jakim było podanie 9 prądów wody na front pożaru i jego ugaszenie, sprawdziliśmy jakie wyzwania stają przed strażakami, gdy konieczne jest zbudowanie stanowiska do czerpania wody, podawania jej na duże odległości z wykorzystaniem technik przepompowywania i przetłaczania, sprawiania wyposażenia technicznego i armatury w warunkach ograniczonej widoczności i niskich temperatur, gdyż pomimo kalendarzowej wiosny, po zmierzchu wskazania termometrów oscylowały w graniach kilu stopni Celsjusza.
W ćwiczeniach wykorzystano między innymi: blisko 50 odcinków węży tłocznych W 110, w zależności od fazy założenia - po kilkanaście do kilkudziesięciu odcinków węży w 75 i W 52, pompy pożarnicze, zbiorniki wodne o łącznej pojemności ok. 15 000 litrów wody oraz dwa samochody gaśnicze, co pozwoliło na wydajną pracę prądowników w odległości ok. kilometra od punktu czerpania wody. Kontrolę nad całością działań oraz dozór linii głównej umożliwiło wykorzystanie quada, a prowadzenie komunikacji radiowej między kierownikiem ćwiczeń, instruktorami i uczestnikami zapewniła obsada samochodu dowodzenia i łączności (SDŁ), którą stanowili pracownicy Wydziału Informatyki i Łączności.
Cz. I
Cz. II
Opracowanie: bryg. Piotr Sowizdraniuk
Fotorelacja: bryg. Piotr Sowizdraniuk