W dniach 12-13 czerwca 2023 roku w murach Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie oraz obiektach Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, odbyła się  I Ogólnopolska Konferencja Naukowa: „Bezpieczeństwo w jednostkach oświaty i szkolnictwa wyższego”. Wydarzenie, którego celem było podjęcie problematyki szeroko definiowanego bezpieczeństwa w jednostkach oświatowych na różnych szczeblach, dedykowane było dla osób, dla których kwestia bezpieczeństwa uczniów, słuchaczy, podopiecznych, studentów, nauczycieli, wykładowców i pracowników pomocniczych jest niezwykle ważną, jeśli nie priorytetową. 

W ciągu dwóch dni obrad podjęto szereg istotnych tematów dotyczących między innymi: praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji, prewencji społecznej i profilaktyki w rozwijaniu bezpieczeństwa w instytucjach oświaty, zagrożeń CBRNE, wybranych aspektów bezpieczeństwa społecznego, socjalnego i publicznego, a w odniesieniu do ćwiczenia, które odbyło się drugiego dnia, także podejścia do kwestii nauczania pierwszej pomocy i elementów ratownictwa medycznego wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych. 

Konferencja w znacznej mierze była pokłosiem obserwacji i wniosków wyciągniętych po cyklu ośmiu edycji przedsięwzięcia pn. „Szkolenie z zakresu ewakuacji i ratownictwa podczas pożarów oraz innych miejscowych zagrożeń dla osób zarządzających placówkami oświatowymi”, w którym wzięło udział kilkaset osób. U jej podstaw leży także doświadczenie jakie zdobyliśmy w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, które, gdy jako jedni z pierwszych w Polsce podjęliśmy się opracowania autorskich szkoleń dotyczących dobrych praktyk zmniejszających ryzyko transmisji chorób przenoszonych drogą kropelkową i powietrzno-kropelkową w placówkach szeroko rozumianej oświaty.

O konieczność podejmowania dyskusji i nieustannego poszukiwania praktycznych rozwiązań w obszarze bezpieczeństwa świadczy nie tylko interdyscyplinarne grono prelegentów, poziom zainteresowania wśród odbiorców (także tych uczestniczących w trybie online) ale także obecność wielu zaproszonych gości, których jako organizator i przewodniczący komitetu naukowego przywitał Komendant Szkoły bryg. Marek Chwała. 

Niezwykle miłym akcentem otwarcia konferencji było przekazanie przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki prof. dr. hab. Włodzimierza Bernackiego Dyplomu Uznania dla Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, który został nam nadany przez Ministra Edukacji i Nauki dr. hab. prof. KUL Przemysława Czarnka za „wieloletnią działalność na rzecz kształcenia kadr pożarniczych, wszechstronne działania służące edukacji przeciwpożarowej oraz za współpracę z placówkami naukowo-badawczymi w celu udoskonalania procesów edukacji w zakresie poprawy bezpieczeństwa powszechnego”. 

„Szkoła” – tak często nazywana drugim domem – musi być miejscem bezpiecznym, bo tylko w takich warunkach człowiek może się rozwijać, być kreatywnym i twórczym, budować poczucie własnej wartości, zdobywać kompetencje, wiedzę i umiejętności. 

Dziękując wszystkim uczestnikom za przybycie, podjęcie dyskusji, podzielenie się swoimi doświadczeniami i potrzebami, a przede wszystkim wierząc, że konferencja będzie miała kolejne edycje, składamy wyrazy uznania wszystkim współorganizatorom i partnerom oraz osobom, które przez wiele miesięcy ciężko pracowały nad tym, by pierwsza edycja mogła osiągnąć taki sukces. 

 

Organizatorzy konferencji:

Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej

Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych - Uniwersytet Jagielloński

Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie

Komenda Miejska Policji w Krakowie

Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna

 

Konferencja współfinansowana ze środków  programu Doskonała Nauka II - Wsparcie konferencji naukowych

 

Dzień I

Dzień II

 

 

List MEiN

 

Opracowanie: bryg. Piotr Sowizdraniuk 

Zdjęcia: bryg. Piotr Sowizdraniuk