Realizując zadania związane z „Planem Nadzoru Dydaktycznego” na rok 2023, w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, w dniach 12 – 14 czerwca 2023 roku, zorganizowane zostały warsztaty metodyczno-tematyczne pn. „Wykorzystanie nowych technologii do lokalizacji miejsc pożarowych, dotarcia zastępów ratowniczych oraz koordynacji działań gaśniczych na obszarach leśnych”.

Przedsięwzięcie skierowane było głównie do przedstawicieli szkół pożarniczych, wojewódzkich ośrodków szkolenia PSP, członków Małopolskiego Modułu GFFFV (skrót z języka ang. w rozwinięciu - Ground Forest Fire Fighting using Vehicles, czyli modułu gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów) oraz pracowników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

Celem warsztatów było zapoznanie się z nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi podczas lokalizacji miejsc pożarowych, wspomagających dotarcie do miejsca zdarzenia a także wspierających koordynację działań gaśniczych podczas zdarzeń na obszarach leśnych oraz zapoznanie uczestników z rozwiązaniami stosowanymi w celu zapobiegania, przeciwdziałania i ograniczania skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów na przykładzie Puszczy Niepołomickiej.

W czasie trzech dni edukacyjnego spotkania poruszono szereg niezwykle istotnych zagadnień teoretycznych i praktycznych, a były to między innymi:

  • charakterystyka zagrożeń pożarowych na terenie Nadleśnictwa Niepołomice
  • bezpieczeństwo pożarowe na terenach Lasów Państwowych,
  • zastosowanie urządzeń GPS podczas pożarów lasów,
  • wykorzystanie dronów w trakcie działań ratowniczych i gaśniczych,
  • modelowanie meteorologiczne w trakcie zagrożeń pożarowych,
  • produkty numeryczne do wpierania decyzji pożarowych,
  • wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych w badaniu atmosfery,
  • zagrożenia oraz funkcjonalność gaszenia pożarów lasów przy wykorzystaniu podwieszanych zbiorników na wodę. Sprzęt i wyposażenie strażaków PSP w modułach międzynarodowych GFFFV.
  • specyfika prowadzenia pojazdów ratowniczych typu SLRR na terenach leśnych – Lokalizacja docelowych miejsc zgodnie z otrzymanymi współrzędnymi GPS,
  • wykorzystaniem dronów oraz współrzędnych GPS w trakcie działań gaśniczych na terenach zalesionych w celu koordynacji działań gaśniczych
  • rekonesans zabezpieczeń pożarowych na terenie Puszczy Niepołomickiej.

Uczestnicy mieli także okazję poznania zabezpieczeń pożarowych jakie stosowane są w ośrodku hodowli żubrów.

Warsztaty otworzyli: Komendant Szkoły bryg. Marek Chwała oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Paweł Szczygieł, a podsumowania i wręczenia stosownych zaświadczeń uczestnikom dokonał Zastępca Komendanta SA PSP w Krakowie bryg. Marcin Szewerniak.

O istocie poruszanej tematyki świadczy, nie tylko ogromne zainteresowanie i zaangażowanie uczestników oraz wysoki poziom merytorycznych wszystkich wystąpień, ale także medialne doniesienia o krytycznie niskim stanie wilgotności w lasach, a także trwających w czasie warsztatów działaniach gaśniczych w obliczu kolejnego pożaru łąk w okolicy Biebrzańskiego Parku Narodowego (więcej na temat udziału strażaków PSP w tej akcji na tronie KG PSP - link).

 

 

Opracowanie: bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: bryg. Piotr Sowizdraniuk, mł.ogn. Łukasz Gwiazdonik, archiwum prywatne uczestników