Lato to szczególny okres, w którym wysokie temperatury i niskie opady atmosferyczne powodują zmniejszenie wilgotności gleby i ściółki leśnej, co przyczynia się do wzrostu zagrożenia pożarowego upraw rolnych i obszarów leśnych. Świadomość potencjalnych skutków dla człowieka i ekosystemu nieustannie motywuje nas do organizowania ćwiczeń, warsztatów i podtrzymywania kontaktów z przedstawicielami Lasów Państwowych.
29 czerwca 2023 roku na terenie puszczy niepołomickiej zespół przedmiotowy - Taktyki Zwalczania Pożarów – w ramach praktycznej nauki zawodu przeprowadził zajęcia dla słuchaczy kursu podstawowego SP 2/23.
Głównym założeniem i celem ćwiczeń było ugaszeniu pożaru lasu, który rozprzestrzeniał się w głąb puszczy. Słuchacze musieli zadbać nie tylko o własne bezpieczeństwo ale także dające szansę na skuteczne działanie zaopatrzenia wodnego i wydolny system dostarczania wody na duże odległości. W tym celu zbudowano stanowisko wodne przy Wężowym Stawie, a przy pomocy motopomp strażackich ten najpopularniejszy środek gaśniczy dostarczano do pożarniczych samochodów na odległość ponad 1000 metrów. Zakończeniem tego szczególnego układu było stworzenie 10 linii gaśniczych.
W trakcie ćwiczenia kursanci mieli okazję zapoznać się ze specyfiką działań ratowniczych prowadzonych na obszarach leśnych, doskonalili zagadnienia dotyczące obsługi i przygotowania sprzętu oraz praktycznego wykorzystania zdobytej w salach lekcyjnych wiedzy. „Na własnej skórze” przekonali się czym różni się przetłaczanie od przepompowywania, jakie są zalety i wady obu sposobów zaopatrzenia ratowników w niezbędną do skutecznego działania wodę.
Opracowanie: mł.ogn. Łukasz Gwiazdonik / bryg. Piotr Sowizdraniuk
Zdjęcia: mł.bryg. Dariusz Ruchała / Zespół Taktyki Zwalczania Pożarów SA PSP w Krakowie