Korzystając z wolnego od zajęć dydaktyczno-wychowawczych czasu w Szkole przeprowadzone zostały dwie edycje warsztatów metodyczno-tematycznych pn. „Organizacja i realizacja szkoleń z ratownictwa wysokościowego realizowanego przez ksrg w zakresie podstawowym” dla funkcjonariuszy Ośrodków Szkolenia Komend Wojewódzkich PSP. Pierwsza w dniach 10-14 a druga 24-28 lipca 2023 roku. 

W przeprowadzonych wg autorskiego programu przez mł.bryg. Tyberiusza Koniucha warsztatach uczestniczyły łącznie 22 osoby, w tym 3 funkcjonariuszy SA PSP w Krakowie. W celu zapewnienia wysokiego poziomu nauczania i bezpieczeństwa w zajęcia praktyczne zaangażowali się także 3 instruktorzy z Wydziału Kształcenia Zawodowego.

Skupiające się w głównej mierze na praktycznych aspektach zajęcia przeprowadzone zostały zarówno na obiektach Szkoły, jak i z wykorzystaniem walorów środowiska naturalnego, między innymi obszaru krakowskiego uroczyska „Skałki Twardowskiego”. Niech nikogo nie zmyli użyte w temacie warsztatów określnie „poziom podstawowy”, gdyż w rzeczywistości uczestnicy poznali i doskonalili szereg technik wymagających specjalistycznej wiedzy, odwagi, sprawności fizycznej, a nade wszystko zaufania – do instruktorów, współuczestników oraz technicznego wyposażenia.

Uczestnicy warsztatów poznali: zasady organizacji ratownictwa wysokościowego w ksrg, postawy taktyki działań na wysokości, rodzaje i sposoby budowania stanowisk przy wykorzystaniu różnych środków technicznych i węzłów, techniki dotarcia do miejsca zdarzenia oraz osób poszkodowanych. Istotną częścią były zagadnienia dotyczące asekuracji i autoasekuracji w tym z wykorzystaniem technik czysto interwencyjnych i wymagających wykorzystania w alternatywny sposób wyposażenia pożarniczego.

Zajęcia z użyciem podnośnika hydraulicznego, drabiny mechanicznej, wspinalni, studni, kratownic i innych elementów poligonowej infrastruktury, na długi czas pozostaną w pamięci uczestników, podobnie jak część metodologiczna, której elementem była konieczność przygotowania i przeprowadzenia instruktażu na losowo wybrany temat z obszaru objętego programem warsztatów.

Wszyscy uczestniczy, prócz zaświadczeń o ukończeniu warsztatów metodyczno-tematycznych, uzyskali także tytuł instruktora zakresu podstawowego ratownictwa wysokościowego realizowanego przez krajowy system ratowniczo-gaśniczy, a na jego postawie będą mogli realizować zadania z obszaru dydaktyki i doskonalenia zawodowego w swoich ośrodkach szkolenia i macierzystych jednostkach organizacyjnych PSP.

 

 

Opracowanie: bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: bryg. Piotr Sowizdraniuk