W dniach 26-28 września 2023 roku w Krakowie odbyło się Międzynarodowe Forum pn. „Bezpieczne zbiory—bezpieczne dziedzictwo. Muzea, biblioteki, archiwa w obliczu zagrożeń.” Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie, jako jeden ze współorganizatorów, zaangażowała się w realizację kilku tworzących wydarzenie elementów. Nasi pracownicy i funkcjonariusze występowali zarówno w roli prelegentów, osób współodpowiedzialnych za przygotowanie i przeprowadzenie ćwiczeń i pokazów, jak i przygotowanie jednego z elementów, jakim była obywająca się 27 września Konferencja naukowa Bezpieczeństwo pożarowe obiektów zabytkowych oraz zbiorów muzealnych, bibliotecznych, archiwalnych. Jej współorganizatorami byli: Akademia Pożarnicza w Warszawie oraz Fundacja Instytut Analiz Społeczno-Gospodarczych.

Uczestników tego panelu, w którym licznie uczestniczyli zarówno przedstawiciele służb i podmiotów ratowniczych, duchowieństwa, pracowników obiektów muzealnych oraz władających obiektami zabytkowymi, przywitał i w tematykę wprowadził Komendant Szkoły bryg. Marek Chwała, który w drugiej części podjął się także roli moderatora panelu służącego podsumowaniu całodniowych warsztatów i obrad plenarnych odbywających się w kilu różnych lokalizacjach na terenie Krakowa.

Wśród osób zabierających głos w dyskusji i zbierających wnioski prelegentów znalazł się Dyrektor Biura Ochrony Ludności KG PSP, Zastępca Przewodniczącego Rady Ochrony Dóbr Kultury Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Mariusz Lenartowicz.

Wśród tematów prelekcji znalazły się takie zagadnienia jak:

  • specyfika rozwoju pożarów w obiektach dziedzictwa
  • charakterystyka działań ratowniczych w tzw. zwalczaniu pożarów ukrytych
  • pogotowie konserwatorskie we współdziałaniu z Krajowym Systemem Ratowniczo Gaśniczym
  • specyfika działań w obiektach zabytkowych zagrożonych CBRN
  • specyfika realizacji działań ratowniczych w zabytkowych kompleksach staromiejskich na przykładzie centrum Krakowa
  • uwarunkowania technicznoorganizacyjne ewakuacji osób niepełnosprawnych w obiektach dziedzictwa kulturowego
  • aktualne problemy zapewnienie obrony cywilnej w obszarze konfliktu zbrojnego
  • doświadczenia z termowizyjnego diagnozowania wybranych obiektów sakralnych
  • możliwości stosowania auksetyków w zabezpieczeniu elementów obiektów i zbiorów dziedzictwa kulturowego w sytuacjach bezpośrednich zagrożeń (militarnych i niemilitarnych)
  • trendy rozwojowe w konstrukcjach systemów zabezpieczeń na przykładzie mgły wodnej
  • wyzwania bezpieczeństwa wynikające z organizacji wydarzeń w obiektach zabytkowych i muzealnych.

Elementem kończącym całodniowe obrady były pokazy działania ratowniczego z użyciem mgły wodnej oraz symulacja rozwoju pożaru i zjawisk mu towarzyszących z wykorzystaniem małego domku dla lalek.

 

 

Opracowanie: bryg. Piotr Sowizdraniuk 

Zdjęcia: bryg. Piotr Sowizdraniuk