29 i 30 września 2023 roku, na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego (tuż obok Galerii Krakowskiej) odbyły się dwudniowe zawody w formule Toughest Firefighter Challenge pn. „Krakowski Najtwardszy Strażak”. Prócz aspektu związanego z rywalizacją organizatorom tego współczesnego wydania sportu pożarniczego jest nieustanne podnoszenie i utrzymywanie możliwie wysokiego poziomu sprawności fizycznej strażaków, mobilizowanie do intensywnego szkolenia pożarniczego, którego efektem ma być skuteczne realizowanie działań ratowniczych oraz szeroko pojęta edukacja i promocja bezpiecznych zachowań oraz uświadamianie społeczeństwu zakresu obowiązków zawodowych strażaków.

Powyższe postulaty znalazły swoje odzwierciedlenie w przygotowanych dla zawodników zadaniach, swoistym torze przeszkód oraz towarzyszącej zawodom strefie edukacyjnej. Wśród wystawców swoje miejsce znalazło także stoisko Szkoły, na którym kadra i kadeci udzielali wyczerpujących odpowiedzi na pytania osób rozważających rozpoczęcie służby kandydackiej.

Reprezentanci Szkoły – asp. Krzysztof Nosal i słuchaczka Katarzyna Jakubek – wystartowali w każdej z trzech przewidzianych przez organizatorów kategoriach, tj.: indywidualnie, w parach mieszanych (tzw. mix) i tandemie – tu z udziałem naszej absolwentki, a obecnie funkcjonariuszki KM PSP w Przemyślu – mł.asp. Justyny Cichockiej. Po podliczeniu czasów i punktów karnych okazało się, że:

- tandem kobiet zdobył II miejsce (czas 2:11:16 min.),

- sł. Katarzyna Jakubek zajęła indywidualnie IV miejsce wśród kobiet (czas 2:45:52 min.)

- asp. Krzysztof Nosal z czasem 2:16:98 minuty zajął VII miejsce w kategorii M40, a startując wspólnie ze sł. Katarzyną Jakubek w MIX-ie – uzyskując czas 2:03:08 – miejsce VI.

Dla osób, które do tej pory nie spotkały się z tego typu strażacką rywalizacją warto dodać, że zawodnicy startują ubrani w umundurowanie bojowe, na które składają się buty, hełmy i rękawice, a do tego korzystają ze sprzętu ochrony układu oddechowego. Startując na jednym z dwóch torów zawodnik ma do wykonania szereg kolejno następujących po sobie elementów:

  • wniesienia ważącego 19 kg pakietu węży pożarniczych na szczyt mającej 12 m wysokości wieży (ok. 3 piętra)
  • wciągnięcia na lince drugiego, również ważącego 19 kg pakietu węży,
  • wykonania symulacji siłowego wyważania drzwi – poprzez uderzenie ważącym 4-5 kg młotem w specjalnie przygotowaną sztabę,
  • pokonywanego biegiem 40 metrowego slalomu oraz przeciągnięcia nawodnionej linii wężowej i podania prądu wody w wyznaczone miejsce,
  • ewakuacji (przeciągnięcia) na odległość 30 metrów ważącego 80 kg manekina.

Warto zauważyć, że współorganizacja wydarzenia przez Szkołę Aspirantów PSP w Krakowie polegała także na nieocenionej, ciężkiej pracy naszych słuchaczy, którzy pełnili rolę asystentów technicznych. To dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu zawody mogły przebiegać sprawnie, manekiny, linie wężowe, pakiety na czas wracały w wyznaczone przez sędziów miejsca, a wyczerpani startami strażacy liczyć mogli na pomoc w zdjęciu elementów wyposażenia i udzielenie pierwszej pomocy oraz nieustanny doping.

Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego zdania: kadrze, kadetom i słuchaczom, serdecznie dziękujemy za pracę i godne reprezentowanie Szkoły, a zawodnikom gratulujemy osiągnięcia bardzo dobrych wyników!

 

Dzień I

Dzień II

 

Opracowanie: bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia – dzień I – bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia – dzień II – Archiwum prywatne uczestników zawodów