Piątek 13 października 2023 roku w historii Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie zapisze się jako ten, w którym rotę ślubowania złożyli słuchacze XXXIII Turnusu kształcenia dziennego. Od pierwszych dni września służbę kandydacką w ramach I kompanii pełni 5 kobiet i 54 mężczyzn. To właśnie dla nich na placu zewnętrznym Szkoły w samo południe, zgromadzili się licznie przybyli przedstawiciele różnego poziomu władz państwowych i samorządowych, służb, straży, zaprzyjaźnionych i współpracujących z nami instytucji.
Zanim do oczekujących na najważniejszą chwilę zgromadzonych na placu zewnętrznym dołączył Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Adam Konieczny, w pobliskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, w intencji ślubujących, pracowników i funkcjonariuszy SA PSP w Krakowie, odprawiona została koncelebrowana Msza Święta, której przewodniczył Kapelan Małopolskich Strażaków bryg. Władysław Kulig.
Zgodnie z pożarniczym ceremoniałem pierwszym akcentem uroczystości było złożenie stosownego meldunku Zastępcy Komendanta Głównego PSP przez dowódcę uroczystości, po czym nastąpił przegląd i powitanie pododdziałów. Zawołanie: „czołem Szkoła” i gromki odzew: „czołem Panie nadbrygadierze” u niejednej matki, ojca, chłopaka i dziewczyny, a nawet tych, którzy od wielu lat noszą różnego koloru mundur, wywołał pozytywny dreszcz emocji, pokrzepiające skinienie głową i pierwsze oznaki nieukrywanej dumy. Kolejne pojawiły się już po chwili, gdy przy dźwiękach orkiestry i chóralnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, na maszt wciągnięta została państwowa flaga.
Po przywitaniu przez spikera przybyłych gości, jako gospodarz miejsca, pierwszy głos zabrał Komendant SA PSP w Krakowie bryg. Marek Chwała. Podobnie jak pozostali mówcy, wśród których byli: Poseł na Sejm RP Małgorzata Wassermann, Senator VII kadencji Senatu Zbigniew Cichoń oraz Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz, nawiązał on do etosu służby i odpowiedzialności, jaka ciąży na strażakach, do zaufania społecznego, jakim nieustannie jesteśmy obdarzani i do wagi profesjonalizmu naszego działania. Niezwykle ciepłe gratulacje, wyrazy uznania i życzenia padły również z ust nadbrygadiera Adama Koniecznego.
Słuchaczami wyróżnionymi złożeniem ślubowania na sztandar szkoły byli:
- str. Łukasz Proksza
- str. Marcin Maksymiuk
- str. Katarzyna Chronowska
- str. Aneta Kruczek
Uroczysty apel z okazji tegorocznego ślubowania obfitował także w szereg innych podniosłych wydarzeń. Należały do nich: wręczenie odznaczeń funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym Szkoły:
- brązowy Krzyż Zasługi otrzymał mł. bryg. Łukasz Gąstoł
- medalami za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali mł. bryg. Antoni Krejpcio (Srebrnym), kpt. Rafał Olech (Brązowym)
- Medal Komisji Edukacji Narodowej”, za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania otrzymali:
dr Katarzyna Białożyt-Wielonek
mł. bryg. Łukasz Gąstoł
mł. bryg. Piotr Nowak
st. kpt. Michał Kuczera
st. kpt. Bartłomiej Łącki
mł. kpt. Zbigniew Serwatka
- medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali:
mł. bryg. Jacek Atłas, bryg. Wojciech Dela - Złoty
mł. kpt. Piotr Płatek, kpt. Tomasz Przybyłko - Srebrny
st. kpt. Michał Kuczera – Brązowy.
W uznaniu za dotychczasową pracę na rzecz krakowskiej i lokalnej społeczności, z rąk radnego miasta Krakowa, prezesa Stowarzyszenia „moja Nowa Huta” Sławomira Pietrzyka oraz Jana Leszka Franczyka - redaktora naczelnego „Głosu tygodnika nowohuckiego” tytuł „Nowohucianina Roku 2022” otrzymał Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie - bryg. Marek Chwała.
Z kronikarskiego obowiązku informujemy, że dowódcą uroczystości był Zastępca Naczelnika Wydziału Kształcenia Zawodowego st.kpt. Michał Kuczera, uświęcenia ślubowania i błogosławieństwa udzielił Kapelan Kadetów SA PSP w Krakowie ks. Marcin Bętkowski, a w bardzo ważną rolę komentatora i spikera wcielił się mł.bryg. Piotr Nowak. Rangę wydarzenia podniosła i muzycznie wzbogaciła Orkiestra Reprezentacyjna Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Wiśniczu, której kapelmistrzem był druh Krzysztof Wołowiec.
Chociaż niemalże każdy dzień strażackiej służby jest pełen wrażeń, to są wśród nich takie, które pamięta się do końca życia. Z całą pewnością należy do nich dzień „zaślubin” z tak wymagającą, a zarazem bardzo wdzięczną, wybranką. Dzień ślubowania, po zakończeniu okresu unitarnego i uzyskaniu tytułu ratownika po kursie w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, jest kolejnym – milowym wręcz krokiem – do egzaminów semestralnych, zaliczenia przeszkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a tym samym nabycia uprawnień do czynnego udziału w działaniach ratowniczych.
Dołączamy się do licznych gratulacji i życzeń, dziękujemy za wybranie krakowskiej Szkoły na miejsce zdobywania wiedzy, umiejętności i ratowniczego doświadczenia. Jesteśmy przekonani, że każdy z Was w czasie tych niespełna dwóch lat nauki, prócz wyzwań z jakimi wiąże się uzyskanie tytułu technik pożarnictwa i otrzymanie awansu na stopnień młodszego aspiranta Państwowej Straży Pożarnej, znajdzie dla siebie obszar, w którym będzie mógł rozwijać swoje pasje i zainteresowania, doskonalić rzemiosło i poszerzać horyzonty swoich planów oraz zawodowych i prywatnych marzeń.
Opracowanie: bryg. Piotr Sowizdraniuk
Fotorelacja: bryg. Piotr Sowizdraniuk