W dniach 14 – 15 października 2014r. w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie odbywało się seminarium połączone z warsztatami dotyczące działań Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na wypadek powodzi. Seminarium i warsztaty przeznaczone były dla kadry dowódczo – sztabowej komend wojewódzkich PSP oraz szkół PSP i miały na celu m.in. wdrożenie wniosków wynikających z raportu w zakresie zagrożenia powodziowego w Polsce - maj 2014r.
Seminarium otworzyli wspólnie: nadbryg. Marek Kowalski Z-ca Komendanta Głównego PSP oraz st. bryg. dr Bogusław Kogut – Komendant Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, którzy życzyli wszystkim uczestnikom m.in. owocnych obrad.
Całości dwudniowego spotkania podzielona została na dwie części:
Pierwsza to seminarium w trakcie którego poszczególni wykładowcy podzielili się swoimi doświadczeniami nt. działań ksrg podczas powodzi.
Wśród prelegentów należy wymienić:
- gen. brygadiera Wiesława Leśniakiewicza - K-ta Głównego PSP,
- nadbryg. Marka Kowalskiego – Z-cę Komendanta Głównego PSP,
- st. bryg. Dariusza Marczyńskiego - Dyrektora KCKRiOL,
oraz przedstawicieli służb współpracujących z PSP podczas powodzi tj. Instytutu Metrologii i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkich Zespołów Zarządzania Kryzysowego,.
Drugą część spotkania stanowiły warsztaty, podczas których uczestnicy zostali podzieleni na 6 grup tematycznych. Grupy te podczas obrad się zajmowały się m.in. tematami:
- Taktyki i technolog ochrony wałów przeciwpowodziowych w czasie zagrożenia powodziowego i w trakcie powodzi.
- Zadań i funkcji w sztabie KDR oraz strukturą zarządzania akcjami przeciwpowodziowymi.
- Obiegiem informacji oraz zarządzaniem meldunkami z realizacji działań ratowniczych(standard dokumentacji).
- Organizacją stacjonarnych i mobilnych krajowych baz na potrzeby przyjęcia odwodów operacyjnych i przy długotrwałych akcjach ratowniczych.
- Standardem kwalifikacyjnym ratowników oraz standardem sprzętowym odwodów operacyjnych na zagrożenia powodziowe i w trakcie powodzi na terenach górskich i nizinnych.
- Organizacją modułu przeciwpowodziowego do działań międzynarodowych - HCP.
Zadaniem grup warsztatowych było wypracowanie zbioru dobrych praktyk oraz przedstawienie rekomendacji dalszych działań i przedsięwzięć na przyszłość, na wypadek kolejnych akcji przeciwpowodziowych i nie tylko.
Seminarium i warsztaty podsumował gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz - K-t Główny Państwowej Straży Pożarnej.
Opracował: bryg. J. Ambrożkiewicz
Foto: kdt M. Przytuła.