Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie jako Doraźna Baza Koncentracji w trakcie Światowych Dni Młodzieży realizuje głównie zadania związane z tzw. logistyką, w ramach której m.in.
- zorganizowano centralny punkt przyjęcia sił i środków, do którego przyjeżdżały zastępy z kraju do działań związanych z zabezpieczeniem Światowych Dni Młodzieży,
- na bazie kuchni został zorganizowany główny punkt żywienia strażaków biorących udział w zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, który wydał łącznie 15500 posiłków ( śniadań, obiadów i kolacji) oraz 3500 posiłków tzw. s Posiłki te były dostarczane zarówno dla sił odwodowych jak sił skoszarowanych w poszczególnych jednostkach ratowniczo-gaśniczych,
- na bazie obiektów Szkoły zorganizowano punkt odpoczynku dla sił i środków działających w ramach COO, w którym strażacy, często po 24 godzinach spędzonych w samochodach pożarniczych mogli wziąć kąpiel czy też odpocząć przed czekających ich kolejnym zadaniem. Przez casły okres zabezpieczenia ŚDM w Szkole nocowało 2618 strażaków. Byli to m.in. podchorążowie i kadeci ze Szkół Aspirantów w Krakowie oraz Poznaniu oraz Centralnej Szkoły Pożarnictwa jak również podchorążowie ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. W szkole tez nocowały dwie kompanie gaśnicze w woj. mazowieckiego i łódzkiego oraz obsady pojedyńczych zastępów jak. np. SDł z SGSP, JRG Nr 3 KM PSP w Warszawie oraz SDź z JRG Nr 15 z KM PSP w Warszawie .
Szkoła Aspirantów oprócz działań związanych z logistyką prowadzi działania operacyjne, które polegały m.in. na:
- stworzeniu wspólnie z KW PSP w Krakowie oraz Szpitalem im. Żeromskiego modułu medycznego, w którym udzielana była pomoc medyczna w ramach kpp i mcr. Służbę w module medycznym pełnili lekarze i ratownicy medyczni pełniący służbę w PSP a także pielęgniarki i lekarze ze Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie. Moduł medyczny pełnił służbę na Błoniach i Brzegach. W trakcie tych działań udzielono pomocy blisko 500 osobom.
- zapewnieniu obsad ciągów dekontaminacyjnych, które były sprawione przy wyznaczonych szpitalach krakowskich, codziennie 30 strażaków było w gotowości. Razem ze strażakami w gotowości byli inspektorzy Inspekcji sanitarno-Epidemiologicznej MSWiA.
- organizacji patroli pieszych dla tzw. strefy zero, w których służbę pełniło 10 strażaków z kadry oraz każdorazowo przy uroczystościach na Błoniach, Łagiewnikach i Brzegach dysponowano patrole złozonych z kadetów i elewów. Łącznie Szkoła wystawiła 165 dwusosbowych patroli,
- dodatkowo Szkoła była dwukrotnie dyspononowana do działań jako Odwód Komendnata Głównego PSP. W trakcie tych dyspozycji ze Szkoły udało sie w rejon Brzegów 100 kadetów w celu wzmocnienia zabezpieczenia uroczystości,
- nie można zapomnieć o Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej funkcjonującej w strukturze Szkoły, które od niedzieli 24.07.2016r. interweniowała średnio 4 razy dziennie.
Nad całością działań Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie w ramach zabezpieczenia ŚDM przez całoą dobę od 24.07.2016r. czuwa sztab Komendanta Szkoły.
Opracowanie: bryg. Jacek Ambrożkiewicz – rzecznik Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie
Foto: bryg. Jacek Ambrożkiewicz, asp. szt. K. Gruca