fbl2

stat

Aktualności

szkolenie ppoz

rekru

szkoleniowa

elerning

koronawirus

czujka

dno

ffighter2

fundacja solidarni

 

 

Galeria

gal

Oprócz wyżej wymienionego zespołu w zajęciach brali udział również członkowie Zespołu Taktyki Działań Ratowniczych, Wyposażenia Technicznego oraz zaproszeni goście z Niemiec i Austrii. Osoby te to wysokiej klasy specjaliści z dziedziny ratownictwa, między innymi z Akademii Pożarniczej w Hamburgu, zrzeszeni  w międzynarodowej organizacji „Atemschutzunfaelle”, która zajmuje się problematyką związaną z wypadkami strażaków biorących udział w działaniach ratowniczych. Warsztaty te organizowane były w ramach programu „WymianyEkspertów”. Oprócz zajęć teoretycznych wspólnie z zaproszonymi gośćmi mogliśmy wspólnie przećwiczyć pewne rozwiązania ratownicze w czasie zajęć praktycznych.

I tak dzięki uprzejmości Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie Zespół Taktyki Działań Ratowniczych zorganizował ćwiczenia z zakresu działań ratowniczych z dziedziny chemii i ekologii. Wspólnie z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce Zespół Taktyki Działań Gaśniczych wziął udział w ćwiczeniach mających na celu sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji Zamku Królewskiego w Niepołomicach, gdzie w działaniach ratowniczych brało udział 11 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej i Państwowej Straży Pożarnej.  Zespół Taktyki Działąń Gaśniczych był także organizatorem zajęć w Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie dzięki uprzejmości specjalistów w dziedzinie ratownictwa górniczego Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego mogliśmy zapoznać się z zasadami postępowania w tak nietypowych obiektach w czasie różnego rodzaju wypadków. Na koniec wspólnie z zaproszonymi gośćmi mogliśmy wymienić się doświadczeniami z dziedziny ewakuacji i samoratowania w ćwiczeniach organizowanych wspólnie z Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Wysokościowego JRG 3 w Krakowie.

Warsztaty te mamy nadzieję były początkiem zacieśniającej się współpracy naszych ratowników ze specjalistami z Niemiec i Austrii. Taką samą wolę na piątkowym podsumowaniu zajęć wyrazili również zagraniczni goście.

Zespół Taktyki Działań Gaśniczych Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie serdecznie dziękuje wszystkim osobom i instytucjom dzięki którym warsztaty te mogły dojść do skutku i w sposób fachowy zostać zrealizowane.

Tekst: kpt. Rafał Czaja, Zespół Taktyki Działań Gaśniczych, Wydział Kształcenia Zawodowego