Obecna organizacja i forma funkcjonowania jest następstwem działalności GPR Nowy Sącz oraz GPR Gdańsk, które w latach 1997-2010 przewidziane były do działań międzynarodowych. Obecnie w składzie USAR POLAND znajdują się ratownicy z pięciu GPR (KM PSP Warszawa, KM PSP Gdańsk, KM PSP Poznań, KM PSP Łódź oraz KM PSP Nowy Sącz i SA PSP w Krakowie).
Od początku działalności polskie grupy funkcjonowały w ramach struktur INSARAG (Międzynarodowa Grupa Doradcza ds. Poszukiwania i Ratownictwa działająca w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych). Proces recertyfikacji INSARAG jest następstwem uzyskania w 2009 roku przez polskich ratowników certyfikatu ciężkiej grupy poszukiwawczo ratowniczej, potwierdzającego profesjonalizm i zdolność do prowadzenia działań poszukiwawczych i ratowniczych na najwyższym światowym poziomie. Certyfikat przyznawany jest na ograniczony czas (5 lat), po którym wymagane jest jego odnowienie.
W czasie procesu recertyfikacji, grupa niezależnych międzynarodowych ekspertów oceniała sposób organizacji grupy, transportu i prowadzenia działań. Szczegółowej ocenie poddane zostały następujące obszary pracy grupy: poszukiwanie, ratownictwo, działania medyczne, logistyka oraz zarządzanie i sposób organizacji grupy.
Jednym z głównych elementów procesu recertyfikacji jest ćwiczenie praktyczne, którego scenariusz zbliżony jest do rzeczywistych warunków akcji międzynarodowej.
W dniu 09.04.2014 r. o godz. 7:00 członkowie grupy USAR Poland zostali zadysponowani do działań mających na celu prowadzenie działań poszukiwawczo ratowniczych w Nibylandii. W ciągu następnej godziny z pięciu miast w całej Polsce Grupy Poszukiwawczo - Ratownicze wyjechały do miejsca koncentracji - Wrocławia. Od godzin południowych przeprowadzono screening medyczno - psychologiczny członków grupy, w celu stwierdzenia ewentualnych przeszkód zdrowotnych mogących uniemożliwić prowadzenie działań.
Około godziny 20:00 ratownicy USAR Poland dotarli do granicy Nibylandii (teren Ośrodka Szkolenie Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań), gdzie przeszli pełną kontrolę graniczno - celną. Kolejne działania przebiegały zgodnie z procedurami ratowniczymi dla zespołów USAR. W trakcie ćwiczenia grupa posiadała pełną samowystarczalność logistyczną oraz ratowniczą, do prowadzenia działań w dwóch niezależnych rejonach zniszczeń obiektów budowlanych.
W trakcie ćwiczenia recertyfikacyjnego ratownicy GPR Nowy Sącz z SA PSP Kraków pełnili następujące funkcje:
- bryg. Sławomir Wojta - zastępca dowódcy grupy
- mł. bryg. Tomasz Traciłowski - oficer łącznikowy grupy, szef międzynarodowego sztabu OSOCC
- mł. bryg. Mariusz Chomoncik - lekarz koordynator medyczny, dowódca podzespołu wsparcia medycznego
- mł. bryg. Jarosław Kowalski - dowódca podzespołu logistyki
- bryg. Robert Kłębczyk - zastępca dowódcy podzespołu ratowniczego
- asp. sztab. Krzysztof Gruca - zastępca dowódcy podzespołu poszukiwawczego
- mł. bryg. Piotr Gancarczyk - operator urządzeń lokalizacyjnych
- kpt. Dariusz Ruchała – ratownik
- asp. sztab. Adam Piętka - ratownik
- mł. kpt. Paweł Błaut – oficer ds. łączności
Po pięciodniowych pracach zespołu oceniającego USAR POLAND otrzymało pozytywną ocenę końcową, czego ostatecznym elementem było uzyskanie przedłużenia na kolejne 5 lat certyfikatu INSARAG.
Tekst: sekc. M. Maluty-Rospond
Zdjęcia: mł. ogn. Michał Szalc KM PSP Gdańsk